În amintirea vremurilor trecute

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

În amintirea vremurilor trecute

Mesaj Scris de Admin la data de Lun Feb 02, 2015 10:46 pm

Aici voi încerca să copiez cât mai multe povestiri scrise în primul topic dedicat câinilor de oi, de pe forumul Animale.ro.
Povestirile le voi lua de aici http://www.animale.ro/forum/showthread.php?36278-cainii-de-oi . De ce fac asta? Mă gândesc cu părere de rău că acel forum , Animale.ro, va fi închis și se vor pierde toate aceste întâmplări care pe mine m-au impresionat.
Admin
Admin

Data de inscriere : 28/01/2015

http://forumuldeciobanie.forumulmeu.ro

Sus In jos

Re: În amintirea vremurilor trecute

Mesaj Scris de Admin la data de Mar Feb 03, 2015 7:20 pm

Userul mustang în data de 06.09.2006 a scris:

Am un cunoscut baci!
Asta are o practica aparte in ce priveste cainii de oi!
El are 4 da' caini nu gluma (un CRC, un CRB, un Corb si un metis - toti tip vechi, de oi!)!
Omu' ciobaneste dupa reguli vechi!
"Cumpara" mereu acelasi munte!
Angajeaza in fiecare primavara 4 ciobani (nu neaparat tot cei din anu' precedent) carora nu le permite sa-si aduca si cainii (din 2 motive - 1 -"ce ba astia i-mi strica "rasa" cu javrele lor" si 2 - "pai daca-i las sa-si aduca si cainii astia ii voi hrani pe ai lor mai mult decat pe ai mei si se vor prostii de foame")!
In primele zile din sezon imparte turmele pe categorii - turma de vaci (+ ciobanul "aferent"), turma de oi cu lapte (+ ....), turma de sterpe (+ ....) si un cioban ramane la stana sa ajute la treburi (taiatu' lemnelor, facutu' focu', carat apa etc)!
Baciul sta numai la stana si face branza (incheaga)!
La vremea mulsului toti sunt prezenti ca-i treaba grea si trebe' facuta repede!

Veti spune - bine metre' da' cainii de cine asculta, mai ales ca ciobanii se mai scimba de la an la an!

Tot in acele prime zile, baciu' da fiecarui cioban (celor 3) cate o bucata de mamaliga si-i pune sa cheme cate un caine (unu' chiama 2 - ala de la mioare, in general)!
Cainii stiu ca acela este ciobanu' cu care vor "umbla" vara aia!
Daca face "figuri" cainele si nu prea vrea sa asculte este certat de baci (de asta asculta toti cu sfintenie, el este cel ce i-a crescut si invatat acest obicei)!
La primejdie (urs, lup) sar toti, se grupeaza rapid si actioneaza!

Nu spun ca-i metoda clasica (nici nu este, numai eu stiu si alte cateva) dar este un mod de "dresaj" al cainilor de oi!

Apropo - baciu asta e' tare pretentios cand vine vorba' de caini!
Are 2 cam batrani si-i este tare frica sa nu-l "lase"!
Mai are si necazuri - anul trecut o scroafa i-a omorat 3 catei (din cateaua lui destul de batrana) negri ca pana corbului, in care-si pusese toata speranta!

Acum o asteapta pe a mea sa fete (da' montata de un caine "adevarat" - dulau strasnic) si sa cumpere unu' sau doi pui (ii place femele desi este jgarcit in aprecieri - asa sa nu mi-o iau in cap!   Laughing )!
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Mar Feb 03, 2015 7:29 pm

În data de 06/09/2006 userul mustang a spus :

"Anul trecut, pe toamna, cateaua (Molda o CRM) prietenului meu cioban, a fatat dupa ce au coborat oile!
Pt ca era frig, omu' a dus cateii (2 - pereche) acasa si i-a bagat in grajd sa le fie mai cald!
Cateaua fatase la oi (adica la o mica stana, pe care o avea la o gradina, unde-si tinea vitele proprii dupa ravasit)!
Sa vedeti dragi prieteni cum facea cateaua naveta intre gospodarie (pt a-si ingriji micutii) si stana (st a-si face datoria)!
Ii lua cam 15 minute drumul (la pas intins) si-si impartea ziua in perioade de alaptat si perioade de aparat!
Intr-o seara cateaua nu a mai venit!
A doua zi a gasit-o omu' intr-o tufa (aflata pe drumul ei) - un IMBECIL o lovise cu o ranga in cap!
Puiul mascul nu a supravietuit dar femela traieste si va duce neamul mai departe (desi nu seamana deloc cu mama ei, nici nu zici ca-i ciobanesc dar se comporta al naibii de bine ca unu' Very Happy )!"
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Mar Feb 03, 2015 7:33 pm

În data de 06/09/2006 userul mustang a spus

"Ciobanii de la mine din zona (de fapt bacii - sefii stanei) "cumpara" (de fapt inchiriaza) un munte (prin licitatie) iarna pt a avea unde duce turma vara!
Ei au in general 5-10 vaci ale lor, 10-20-50-100 (depinde poate si 500) de oi si 1-2 cai!
Mai iau din sat de la consateni si nu numai (ca un fel de inchiriere pe timpul verii) alte 100-200 de oi si 30-50 de vaci (nr de animale depinde de marimea muntelui)!
Unii mai cer pe la vecini si caini pe care-i cunosc bine si stiu ca-s buni in aceasta slujba (de multe ori acesti caini provin din catelele baciului)

Urca la munte in luma mai (in general in jurul zilei de 15) si coboara pe 10-15 septembrie (ori mai devreme sau mai tarziu depinde de vreme)!
Dupa coborat animalele (cele "inchiriate") sunt ravasite adica inapoiate proprietarilor!
Pe cele pe care le are le tine pana la prima ninsoare la o mica stana pe care o are printr-o gradina!
Ciobanii angajati pe perioada verii merg la casele lor (unii baci mai opresc si iarna cate unul pt ajutor)!"
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Mar Feb 03, 2015 7:40 pm

În data de 06/09/2006 userul scorpi a scris :

"Acuma mai bine de 11 ani am locuit in munte. Aveam " vecin" un cioban cu turma. Din cind in cind ii mai dadeam paine, ceapa,rosii, ardei, ma rog, legume proapsete. Ma trezeam citeodata dimineata ca vine sa-mi aduca smintina, brinza, lapte proapat... ii mai dadeam cite o cana mare de cafea... ce mai... pe toamna, cind a plecat la iernat mi-a zis ca e mare pacat ca n-am si eu un caine adevarat, ca ce am eu sint potai, sau ceva in genul asta, n-a folosit cuvintul " potai" a zis atfel, dar nu mai tin minte ce, si mi-a lasat sa ma " pazeasca", un caine " barbat", care n-are teama nici de urs nici de lup.
I-a zis la caine ca ma lasa in grija lui, m-a pus sa-i dau de mincare si a plecat.
Cainele ala a fost motivul pentru care mi s-au lipit mie ciobanestii de suflet. Arata exat ca un carpatin.Dar in viata mea nu am intilnit un caine mai destept decit ala.
Cind ii dadeam sa manince, nu se putea propia alt caine de el. Daca nu termina tot de mincat, se aseza uneori direct cu burta pe ce mai ramasese, alteori se lungea linga micare si orice alt caine venea, sarea la el. Nici pe femele nu le lasa se se apropie de mincarea lui, sarea la ele. Si nu minca de la nimeni decit de la mine.
O data a trebuit sa plec sa iau provizii ca ramasesem cam pe sponci. Anghelutza( cainele) o luase frumos pe carare in fata mea de parca adulmeca drumul. Mergea inainte, adulemca, apoi ma lasa sa ma apropii si se repeta povestea. La un moment dat, s-a oprit a scultat cu atentie, a mirosit asa in aer, si m-a latrat. Eu am continuat sa merg spre el si a inceput sa ma latre mai tare. Sincer, m-am cam speriat, dar mergeam spre el si incercam sa il linistesc. La un moment dat a scos un urlet de am inghetat, nu alta.Si a venit spre mine si ma tot impingea inapoi. Ma latra, dar era un altfel de latrat, Ma cam speria, dar parca nici nu ma simteam in pericol sa ma atace el.Pina la urma, daca am vazut ca tot vine asa spre mine si ma impinge si nu le lasa induplecat denici o vorba nimic, am inceput sa dau inapoi, cind a vazut ca dau inapoi s-a mai linistit, si luat-o el in fata in directia opusa, si am prins mesajul, foarte clar dealtfel. Am facut cale intoarsa.
A doua zi am aflat ca au dat lupii iama la vecini si au mincat o catea."
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Mar Feb 03, 2015 7:47 pm

Sa va povestesc ceva despre un astfel de caine.
Anul trecut ma intorceam, de la o stana din Lespezi, la masina (drumul fiind greu am lasat-o mai jos pt ca mai am nevoie de ea). Pe drum eram insotit de unchiul meu si un cioban cu cainele sau Lupu (un ciobanesc Corb cum le spun eu). La un momentdat cainele incepe a se rostogoli intr-o balta de noroi. M-am gandit ca probabil acolo s-a scaldat cerbul si i-a simtit mirosul. Dupa putin timp cainele devine atent, i se zbarleste parul pe ceafa si o rupe la fuga. Eu dupa el! Intr-o vale, dupa 2 minute, dadea lupte crancene cu doi pui de urs de 2 ani. Am strigat URSUUUU BAAAA si am inlemnit. Spectacol nu gluma! Cainele facea acelasi lucru pe care-l fac ciobanestii de mii de ani. Dupa vreo 10 minute i-a bagat pe ursuleti in niste jnepeni si s-a intors demn la noi. Evident ciobanul l-a laudat si mangaiat!
Nu ma intrebati unde era ursoaica mama ca nu stiu. Daca venea dadeam de dracu!

Asta-i copiata de pe "ciobanestii negri....."!
Am trait atunci o experienta de o voi povesti si nepotilor!
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Mar Feb 03, 2015 7:50 pm

În data de 06/09/2006 userul mustang a spus :

"V-ati pus vreo-data intrebarea - pana unde poate merge fidelitatea cainilor ciobanesti?(fie ei CRC, CRB, CRM sau "Corbi")

Am aflat de curand o intamplare trista dar care merita povestita!

In urma cu ceva timp de la stana unui baci, din comuna bunilor mei, a plecat pe "nepusa masa" un cioban impreuna cu cei 2 caini ai lui (2 CRC de oi)!
S-au gandit oamenii ca or fi fost ceve divergente intre el si "stapanul muntelui" si suparat a plecat acasa cu caini cu tot!
Dupa 2 zile (timp in care lumea a inceput sa vorbeasca) la stana vine nevasta (disparutului) si anunta ca el nu a ajuns acasa (se intelege nici cainii)!
Ingrijorare, intrebari fara raspuns - ceilalti ciobani pleaca sa-l caute pe munte (nu cumva s-o fi intamplat ceva rau)!
Cautand, unul observa cativa corbi (muntele este "jos") rotindu-se undeva departe!
Pleaca toti intr-acolo mirati!
Ajunsi la locul cu pricina vad .............

Omul zacea mort iar caini sai aparau (cu deosebita darzenie) trupul, de pasarile ce vroiau sa-l manance!
Cand au vazut ciobanii, dulaii au inceput sa urle (instinctul i-a indemnat sa cheme "haita", dragostea de om i-a facut sa urle de jale - Dumnezeu stie)!
Omul a fost inmormantat crestineste, cainii, probabil, vor sluji de acum inainte un alt camarad!

Concluziile le trageti d-voastra!

Dar nu uitati ca acei caini au stat cateve zile nemancati si insetati pt a apara un trup neinsufletit sau un om (dar nu orice om) aflat in agonie!
Cauza decesului - "i-a stat inima domle'"!

Asta-i de pe "ciobanestii carpatini" si pe marginea ei m-a facut bigchief, voalat, mincinos.
Este PURUL ADEVAR dar repet si aici nu am avut permisiunea de a da nume si date concrete!"
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Mar Feb 03, 2015 7:53 pm

Este vorba de baciul a carui catea CRM a fost omorata!

Eu (si despre asta am mai vorbit) am la tara un vecin, baci, care are 7 caini ciobanesti. Pai sa vezi cum pleaca Mures al lui (mascul CRC) singur noaptea dupa lup de zici ca nu este adevarat. Mai are 2 mioritici (Dorojan si Somes) care-l infierbanta pe urs in jnepeni vai de .... lui.
Asta primavara au venit lupii la tarla in spatele casei (in plina comuna - profitand de faptul ca dulaii sunt legati), sa fi vazut catelandru CRC de 5 luni cum se zbatea in mainile stapanului cand i-a vazut pe ceilalti ca pleaca in miez de noapte dupa haita in padure (fierbea sangele in el de dorinta sa fie cu ei).
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Admin la data de Mar Feb 03, 2015 7:59 pm

În data de 07/09/2006 userul mustang a spus :

Face mustangu' apel la memorie si mai gaseste ceva!
Anul trecut (ce mai an - ce plimbari, ce experiente!) eram pe Hasmasu' Mare si ma indreptam spre varful Balan, cabana Piatra Singuratica (daca aveti drum pe acolo nu ratati ocazia de a da pe la aceasta cabana - veche si lipsita de confort).
La un timp am hotarat sa facem popas pt a servi ceva.
Cat mancam noi (cu o pofta de lup - data de drumu' greu), trece un ciobanas tanar cu o turma de vreo 100 oi si capre protejate de vreo 10 caini (prin muntii Harghitei bantuie ursu' mai ceva ca-n Racadau). Cainii erau de tot felul metisi . Intre ei o catea ce se vedea ca alapteaza. Cum ne vede cateaua (care mergea in fruntea turmei) vine spre noi si desi latra, se vedea ca cerseste ceva d-ale gurii. Un prieten ii arunca o bucata de paine (eu nu i-as fi dat nimic, sa nu se invete cu narav, si apoi ce l-o fi injurat ciobanu'...).
Cum vad ceilalti caini scena (astia inca stateau langa oi - pe flancuri) cum se prezinta la apel (unii mai prietenosi altii mai retrasi).
Prietenii incep a hrani cainii cre insa pastrau totusi o distanta intre tabere.

Veti spune - bine domle' da de ce ne spui de javrele alea?

In urma turmei venea (sciopatand destul de tare) un caine care desi infirm arata a mascul alfa- sau beta dupa cioban (si se si comporta astfel - coada pe sus, coama zbarlita etc).
Cainele ala mi-a ramas in minte.
Avea talie si infatisare de CRB dar era alb tot ca spuma laptelui.
Nici prin gand nu i-a trecut sa vina si el la "picnic"! Ne-a latrat de langa oi (asa cum latra un adevarat dulau - lung si cu tonalitate joasa)!
A trecut ciobanu' cu turma si dulau' iar ceilalti nu se mai deslipeau de noi!
Intr-un final s-a auzit un fluier si au plecat si ei dupa oi!
Tare dezamagit am fost de cainii aia dar la fel de tare am admirat dulaul ala - adevarat caine de oi!
Desi cu siguranta ii era si lui foame nici macar nu a luat in calcul o scurta tradare si apropiere de noi.
Daca eram in locul ciobanului dadeam toti cainii aia, opream dulaul si cateaua si praseam din el caini adevarati de oi!
Admin
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum